Już 18 listopada, w 50. rocznicę wystosowania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, we Wrocławiu i w Berlinie otwarta zostanie wystawa Pojednanie/Versöhnung in progress… Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r., zorganizowana przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Maximilian-Kolbe-Stiftung.
Wystawa autorstwa dr. Roberta Żurka, opowiada o roli Kościoła katolickiego i osób kierujących się chrześcijańskimi wartościami w powojennym procesie pojednania pomiędzy dwoma narodami, które wzajemne relacje budowały na morzu ruin i wzajemnej wrogości – skutkach II wojny światowej. Ten trudny proces, który wciąż nie może być uznany za zakończony, miał od swego początku wymiar europejski, a inicjatywy podejmowane w tej kwestii przez Kościoły Polski i Niemiec stanowią fundament dzisiejszego kształtu zjednoczonej Europy. Co ważne: w przeciwieństwie do pojednania niemiecko-francuskiego, które było inspirowane i przeprowadzane przez elity polityczne obu krajów, pojednanie polsko-niemieckie było inicjowane oddolnie, wbrew władzom, a nawet wbrew większości społeczeństwa, dzięki odwadze i determinacji pojedynczych osób.
Autorem wystawy jest dr Robert Żurek, historyk i teolog, który od lat bada rolę Kościoła katolickiego w procesie pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej. Prace autorskie nad wystawą opiniowało polsko-niemieckie Gremium Doradcze, w skład którego weszli specjaliści z obu krajów oraz przedstawiciele obu Episkopatów.
Od 18 listopada 2015 r. wystawę będzie można zwiedzać:
Wrocław |
Berlin |
środa–sobota: 10.00–17.00 niedziela: 10.00–18.00 |
poniedziałek–niedziela: 10.00–18.00 |
Prosimy o rezerwowanie zwiedzania dla grup zorganizowanych pod tel. +48 731 935 353 Istnieje możliwość zwiedzania wystawy z przewodnikiem w j. polskim lub angielskim (po uprzednim umówieniu). |
Wstęp wolny.
W 2016 r. w Polsce i w Niemczech prezentowana będzie wersja mobilna wystawy. Szczegóły wkrótce.
Organizatorzy:
Główny partner:
Partnerzy:
Dofinansowano ze środków:
Projekt realizowany w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016
Wystawę tworzą:
Realizacja techniczna: